

Ze względu na intensywnie rozwijającą się gospodarkę europejską, zjawiskiem naturalnym stała się emigracja w celach edukacyjnych i zarobkowych. Przemieszczanie się w celu znalezienia pracy, dającej lepsze zarobki i perspektywy rozwoju w ramach UE nie jest od strony formalnej dużym wyzwaniem. O wiele bardziej skomplikowane są warunki zatrudnienia obcokrajowców spoza granic wspólnoty, którzy często muszą posiadać specjalne zezwolenia. Na szczęście istnieje grupa państw, których obywatele mogą znaleźć pracę w Unii Europejskiej, bez konieczności załatwiania złożonych formalności. Dzięki temu pracownicy z Ukrainy są mile widziani przez polskich pracodawców, pomimo tego, że pochodzą zza wschodniej granicy UE i teoretycznie ich zatrudnienie może stwarzać trudności.
Jak wyglądają formalności?
Obowiązek załatwienia formalności spoczywa na osobie zatrudniającej pracowników z Ukrainy. Pracodawca musi złożyć w urzędzie pracy w jakim zarejestrowana jest jego działalność tak zwane Oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi. Kiedy zostanie ono zaakceptowane przez PUP czyli Powiatowy Urząd Pracy, przedsiębiorca może rozpocząć proces rekrutacji pracowników z Ukrainy. Należy jednak pamiętać, aby przechowywać pozwolenie, w razie kontroli z urzędu imigracyjnego.
Potencjalny pracownik może dzięki temu ubiegać się o wydanie wizy roboczej, która jest niezbędna do otrzymania stanowiska. Ostatnią dużą formalnością jest zawarcie umowy o pracę i zgłoszenie nowego członka zespołu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podczas wypełnienia formularza, zamiast numeru PESEL należy podać numer jego paszportu. Należy również sprecyzować rodzaj wykonywanej pracy, kwalifikacje, dane dotyczące wizy oraz daty określające okres zatrudnienia, który nie może przekroczyć sześciu miesięcy w czasie jednego roku.
Co należy zrobić po upływie tego czasu?
Kiedy minie 180 dni, podczas których obywatel Ukrainy był zatrudniony Polsce, może on ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy oraz pracę. Najlepiej złożyć ten wniosek wcześniej, szczególnie że istnieje taka możliwość już po trzech miesiącach od rozpoczęcia zatrudnienia. W przypadku problemów językowych lub niejasnością swojej sytuacji, pracownik zza granicy może skorzystać z pomocy wykwalifikowanych konsultantów prawnych, którzy nieodpłatnie doradzą mu jak podjąć kolejny krok. Istnieje również wiele organizacji pozarządowych trudniących się pomocą obcokrajowcom.
Strona internetowa Urzędu do spraw Cudzoziemców zawiera ponadto wzory wszystkich wniosków potrzebnych do przedłużenia pobytu w Polsce w celach zarobkowych, w tym formularz niezbędny do złożenia w przypadku chęci odnowienia wizy.
Jeżeli pracodawca nie jest pewien na jak długo zamierza zatrudnić obcokrajowca lub potrzebuje pracownika jedynie na ściśle określony czas, warto skorzystać z usług agencji zajmującej się rekrutacją pracowników z Ukrainy ułatwiającej nawiązanie profesjonalnej współpracy. Można dzięki temu zaoszczędzić czas konieczny na poszukiwanie odpowiedniej osoby na dane stanowisko, szczególnie jeśli potrzebujemy kogoś kto posiada konkretne umiejętności lub kwalifikacje.